انواع پرده های تور

پرده های تور

پرده های تور، از دسته پرده هایی  هستند که هرگز از مد نمی افتند و همیشه زیبایی خود را به همراه دارند . پرده‌های توری را می‌توان در طراحی با هر سبکی به کار برد . می‌توان در کنار آن‌ها از والان‌های زیبا هم استفاده کرد تا جلوه تجملاتی بگیرند. همچنین استفاده از پرده های تور به تنهایی در عین سادگی ، زیبایی هم دارد . این مدل از پرده‌ها از جنس‌های مختلفی ساخته شده‌اند ، اما پرکاربرد ترین آن‌ها پارچه‌های حریر است که تقریبا در همه جای خانه قابل استفاده هستند .

این پرده ها را هم می توان در دکوراسیون هایی با سبک سلطنتی و هم دکوراسیون هایی با سبک مدرن به کار برد. این پرده ها در قرار گیری کنار یالان های بلند می توانند به شدت تجملاتی جلوه کنند. همچنین استفاده از آن ها به تنهایی می تواند یک زیبایی در عین سادگی تمام به وجود بیاورد.

انواع پرده های تور

پارچه های پرده های تور

یکی از لطیف‌ترین و ظریف‌ترین بافت‌ها در میان انواع پارچه پرده ای جدید و کلاسیک، جنس حریر و تور است که به سبب نازکی و عبور نور از پنجره، فضای لطیفی در خانه به‌خصوص در هنگام ظهر ایجاد می‌کنند. قد کشیدن اشعه‌های خورشید روی فرش، دیوار و اثاثیه خانه، حس‌وحالی پر انرژی در خانه به‌وجود می‌آورد.

از انواع مدل پرده تور می‌توان به پرده های گیپور و حریر را نام برد که هرکدام از آنها مدلها و تنوع‌های متفاوتی در بازار دارد . از اصلی ترین موارد محبوبیت این پرده‌ها ، عبور دادن نور است . این پرده ها به دلیل بافتی که دارند ، نور خورشید را به راحتی از درونتار و پود‌های خود عبور می‌دهند . یکی از خوبی‌ها در پرده های تور این است که می‌توان از آنها در پذیرایی ، اتاق خواب و آشپزخانه استفاده کرد و این گونه پرده ها هیچ محدودیتی در استفاده ندارند .

پرده های گیپور

پارچه های پرده های تور

همان‌طور که می‌دانید ، پرده یکی از عواملی است که در زیبایی خانه و دکوراسیون آن اهمیت زیادی دارد . پرده‌های گیپور از جمله پرده‌هایی هستند که کاربرد زیادی دارند و در کنار آن می‌توان از والان‌های تجملاتی در دکوراسیون‌های کلاسیک استفاده کرد .

پرده های توری حریر

پرده های حریر نسبت به پارچه پرده های توری و گیپور ، ظرافت بیشتری دارد که می‌توان از این پرده به تنهایی در دکوراسیون‌های مدرن استفاده کرد که هم زیبایی و هم سادگی خاص خود را دارد .

پارچه های پرده های تور

 

حریر پارچه ای است که در دوخت پرده های سبک از آن استفاده می شود. پارچه های حریر از ظرافت و لطافت خاصی برخوردار هستند و از آن ها می توان در دوخت انواع پرده برای اتاق های مختلف منزل استفاده نمود. پرده هایی که با حریر دوخته می شوند مناسب مکان هایی هستند که به نور بیش تری نیاز دارند. این پارچه ها به دلیل دارا بودن ظرافتی خاص، در برابر نور خورشید مقاومت چندانی از خود نشان نمی دهند، به همین خاطر بهتر است به همراه پرده های حریر از آستری نیز استفاده شود. از این پارچه برای دوخت پرده ساده نیز استفاده می شود. استفاده از پرده حریر دو رنگ نیز می تواند نمای زیبایی ایجاد کند.

انتخاب رنگ در پرده های توری

پارچه های پرده های تور

پرده های تور در مدل‌های مختلف و تنوع رنگی بسیاری وجود دارند . برخی از این پرده ها با رنگ‌های نباتی و سفید در بازار موجود هستند اما برخی از آن‌ها در رنگ های مختلف موجود می‌باشند . اگر بخواهیم تور‌های رنگی را انتخاب کنیم ، در طول روز نور خورشید را در خانه داریم و در شب رنگ آن جزء دکوراسیون منزل حساب می‌شود . به طور مثال می‌توان در برخی از دکوراسیون‌هایی که فقط یک یا دو رنگ استفاده شده ، رنگ پرده را با رنگ کوسن‌ها ، ست کرد . یکی از پر کاربرد‌ترین رنگ‌ها در پرده های توری ، سفید است . این رنگ از پرده‌ها با هر فضایی قابل ست کردن هستند و همچنین در دکوراسیون‌های کلاسیک نیز جای خاص خود را دارند .

شستن پرده های توری

معمولا یکی از دغدغه های کسانی که پارچه پرده های توری خریداری می‌کنند ، شستن آن‌ها است . این پرده ها به دلیل نوع بافتی که دارند بسیار آسیب پذیرند و اگر به درستی شسته نشوند ، ممکن است آسیب ببینند . پارچه‌های حریر و توری به دلیل نوع الیاف به کار رفته در ساختن آن ها بسیار حساس‌اند و اگر بیش از حد در معرض مواد شوینده قرار بگیرند تغییر رنگ می دهند و همچنین شکل خودشان را هم از دست می دهند . این مدل از پرده ها معمولا به رنگ های روشن دیده می شوند برای همین باید به طور مرتب شست و شو داده شوند و اگر کثیفی روی آن ها باقی بماند ، با شستن زیاد هم از بین نمی رود حتی ممکن است پرده نیز آسیب ببیند .

پارچه های پرده های تور

برای شستن این مدل از پرده ها ، هم می توانید از ماشین لباس شویی استفاده کنید و هم آن ها را به صورت دستی بشویید اما در هر دو روش باید ملاحظات لازم را انجام دهید . بعد از شستن پرده به صورت دستی ، هرگز آن را نچلانید ، این کار احتمال پاره شدن پرده را چند برابر می‌کند . همچنین بعد از شستن پارچه پرده های توری قبل از نصب کردن آن‌ها ، حتما درز های پنجره را تمیز کنید تا مجدد پرده کثیف نشود . در شستن پرده ها حتما از مواد شوینده مناسب آن پارچه استفاده کنید ، مواد شوینده نا مناسب می‌تواند آسیب زیادی به پرده وارد کند ، همچنین هرگز پرده های حریر و توری را با ناخن ، چنگ نزنید زیرا باعث پاره شدن آن ها می‌شود .

طول و اندازه پرده های توری

پارچه های پرده های تور

یکی از نکاتی که در انتخاب پرده های توری ، بهتر است به آن توجه داشته باشیم ، قد پرده ها است . پرده های توری را بهتر است به حالت قدی مورد استفاده قرار دهیم . که در این صورت می توان از والان های ضخیم و شیک در ترکیب با پرده های توری استفاده کرد . با این کار فضای خانه ، مرتب تر و زیبا تر نشان داده می‌شود .

چند پنجره در کنار هم

پارچه های پرده های تور

اگر در فضای پذیرایی چند پنجره با فاصله های کم از هم وجود دارد. بهتر است از پرده های توری یکپارچه استفاده کنید. به طوری که برای هر پنجره یک پرده در نظر نگیرید. و یک پرده سر تا سری برای همه پنجره های کنار هم در نظر بگیرید. این کار علاوه بر اینکه به ابهت و شکوه فضای شما می افزاید. از به وجود آمدن فضایی شلوغ با چندین پرده در یک دیوار جلوگیری می کند.

تاثیر پارچه های پرده های تور در نور فضا

پارچه های پرده های تور

یکی دیگر از مواردی که امروزه در تمامی دکوراسیون های داخلی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، بهره گیری از نور طبیعی در فضا است. انواع مدلهای پرد توری یکی از گزینه های بسیار مناسب برای استفاده از نور طبیعی در فضای مورد نظر است. با استفاده از پرده های ضخیم معمولا در طول روز هم امکان استفاده از نور طبیعی وجود ندارد. اما پرده های توری به راحتی نور را از خود عبور داده و در طول روز می توان از نور استفاده نمود. همچنین اگر به دنبال فضایی بهاری و مدرن هستید استفاده از این پرده ها می تواند بسیار تاثیر گذار باشد.

پرده‌هایی حریر و تور  برای پرده اتاق خواب‌ ها مناسب نیستند و عبور نور خورشید یا نورهای مصنوعی در شب، می‌تواند برای خواب و استراحت آزاردهنده باشد. این نوع پارچه های پرده های تور  برای پرده آشپزخانه و  پرده پذیرایی مناسب میباشد.

انواع متفرقه پارچه های توری

پارچه های پرده های تور

پرد های توری که برای جلوگیری از ورود پشه‌ها ، جلوی پنجره نصب می شوند . این مدل از پارچه‌های توری جنبه زیبایی ندارند و تنها کاربرد آن‌ها جلوگیری از ورود پشه‌ها و حشرات موزی است . این مدل از تور‌ها در انواع در‌های کرکره‌ای و رولی در بازار موجود می‌باشند .

 

سوالات متداول

آیا پرده تور و حریر برای فصل گرم مناسب است ؟

تور و حریر در میان انواع پارچه پرده ای، جنس نازکی دارند و بنابراین برای فصل‌های سرد سال مناسب نیستند و بهتر است در بهار و تا بستان استفاده شوند.

آیا پارچه های پردهای تور برای پنجره‌های مشرف به هم مناسب است ؟

این جنس از انواع پارچه پرده ای برای پنجره‌هایی که مشرف به خانه‌های دیگر است، بهتر است که استفاده نشود. به‌عنوان مثال حریر و تور برای پنجره‌های طبقات بالای برج یا خانه‌هایی که در کوچه‌های تودرتو نیستند، مناسب‌تر است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *