آموزش نصب پرده

اندازه گیری و نصب درست و اصولی پرده یکی از مهم‌­ترین عوامل در زیبایی پرده­ است که باید به آن توجه داشته باشید. همچنین استفاده از یراق آلات با کیفیت بالا جهت نصب پرده، موجب اطمینان خاطر و جلوگیری از صدمات ناشی به پرده، دیوار و سقف می­‌شود. در ادامه با ما همراه باشید تا با آموزش نصب انواع مدل پرده بتوانید به راحتی و بدون پرداخت هزینه پرده مورد نظر خود را نصب کنید.

در جنس و مدل های مختلف یکی از مراحلی که باید پس از خرید پرده انجام شود، نصب پرده است که شاید ساده به نظر برسد اما گاه دشوار و زمان بر می‌­باشد. برخی افراد ترجیح می­‌دهند که با پرداخت هزینه از فرد دیگری برای کمک به نصب درخواست کنند. نصب انواع پرده­‌های پارچه‌های، پرده کرکره فلزی، نصب پرده کرکره چوبی و نصب پرده زبرا، هر کدام به شیوه‌ای متفاوت انجام می‌­شود. در این بخش با نصب انواع پرده سقفی و دیواری آشنا می‌­شوید.

نصب پرده

نصب پرده

ویستاپرده، ارائه خدمات نصب پرده در تهران و شستشوی تخصصی پرده‌­های اداری و خانگی

 • حضور نصاب تخصصی پرده در اسرع وقت در محل پروژه؛
 • نصب پرده پذیرایی، پرده پانچی، پرده اتاق خواب و پرده آشپزخانه؛
 • نصب انواع پرده زبرا، پرده شید، پرده لوردراپه، کرکره­ فلزی و چوبی؛
 • نصب سقفی،نصب دیواری،نصب پرده به سقف کاذب و فریم شیشه؛
 • نصب دکوری(والان پرده) و تنظیم آن در مدل­های دلخواه مشتری.
vista

شستشو و نصب تخصصی انواع پرده

شستشوی تخصصی انواع پرده پذیرایی، اداری و…

اندازه‌گیری پرده

بازدید رایگان از پروژه برای اندازه گیری دقیق پرده‌ها

پرده ویستا

تعمیرات پرده مرکز تهران

تعمیرات انواع پرده پذیرایی

نصب پرده اتومات

روش نصب پرده اتومات به دلیل نوع چوب پرده و تغییر در مکانیزم حرکتی پرده باید توسط کارشناسان نصب پرده انجام گیرد. ریل مخصوصی که جهت نصب پرده اتومات به سقف متصل می­‌شود دارای طنابی در سمت راست یا چپ پرده است که جهت جمع شدن پرده را مشخص می­‌کند. نکته­‌های که در هنگام خرید پرده اتومات باید به آن توجه داشته باشید این است که می‌­توانید نوع جمع شدن پرده اتومات خود را از وسط به طرفین (چپ و راست) انتخاب کنید.

نصب پرده اتومات

پرده­‌های اتومات سهولت در تنظیم نور ورودی برای شما به ارمغان می­‌آورند. همچنین با خرید و نصب پرده اتومات از ایجاد لک بر روی پرده که به‌دلیل جمع کردن پرده با دست صورت اتفاق می­‌افتاد جلوگیری می‌­شود.

نصب پردهای ساده

نصب پرده­‌های ساده که به صورت پلیسه­‌ای دوخته می‌­شوند کار دشواری نبوده و می‌­توانید نصب این مدل پرده­ را خودتان انجام دهید. مهمترین مرحله در نصب پرده­، نصب ریل پرده است زیرا باید محل قرار گیری و نصب پرده مشخص شود.

نصب پردهای ساده

تعیین محل نصب ریل پرده به نوع و سبک پنجره، نوع پرده و ارتفاع تا سقف بستگی دارد که باید از قبل بررسی شود. برای نصب ریل پرده های استاندارد باید محلی میان بالاترین قسمت پنجره و سقف را انتخاب کنید. برای بلندتر دیده شدن پرده، ریل پرده را نزدیک به سقف نصب کنید.

نصب پردهای سلطنتی

نصب پردهای سلطنتی

برای نصب پرده­‌های سلطنتی موارد زیر باید مورد توجه قرار بگیرد:

 • نوع دوخت: مدل دوختی که در پرده­های سلطنتی بر روی پارچه انجام می­شود از مدل ­دوچین، سه چین­ و پلیسه­ای است که در هنگام نصب پرده این موارد باید لحاظ شود.
 • کتیبه یا قاب بالای پرده: قسمت بالایی پرده­های سلطنتی معمولا به همراه قاب چوبی یا کتیبه چوبی منبت کاری شده اجرا می­شوند که این مورد زیبایی پرده را دوچندان می‌­کند.
 • اکسسوری‌­های­‌پرده­: این مدل پرده معمولا به همراه اکسسوری­هایی تزئین می­شود که باید در هنگام نصب به آن­توجه کرد.

نصب پردهای زبرا

نصب پرده زبرا

روش نصب پرده زبرا به 4 صورت سقفی، دیواری، رودری و بر روی فریم پارتیشن­‌های اداری انجام می‌­شود. نصب پرده زبرا در صورتی که اندازه گیری محل نصب پرده به درستی انجام شده باشد کار راحتی است و نیاز به فرد متخصص ندارد.

روش نصب زبرا سقفی

قبل از خرید پرده باید تصمیم بگیرید که پرده از سقف آویزان می­‌شود و یا روی دیوار نصب خواهد شد. برای نصب پرده زبرا به دریل، پیچ گوشتی و متر نیاز دارید. اگر پرده زبرا سقفی است، شما به دو عدد پایه سقفی نیاز دارید که در هنگام خرید پرده، در بسته بندی آن وجود دارد. برای نصب پرده با عرض بیشتر از 150 از سه پایه استفاده کنید.

با استفاده از متر، محل دقیق نصب و پایه­هارا روی سقف علامت گذاری کنید.به طور مثال اگر عرض پرده150 سانتی‌متر است، ابتدا از ۱۰ تا ۱۵ سانتی‌متر از محل اندازه‌گیری شده (انتهای طرفین پرده به سمت داخل) را علامت زده و سوراخ کنید.

در مرحله بعد پایه‌ها را با استفاده از دریل، رول پلاک و پیج به سقف نصب کنید. سپس پرده را با استفاده از شیارهایی که در پشت قاب آن قرار دارد داخل پایه سقفی قرار داده و قسمت جلویی پرده را به بالا فشار بدهید تا داخل پایه محکم شوند.

روش نصب پرده زبرا دیواری

در داخل بسته بندی پرده علاوه بر پایه سقفی، پایه دیواری هم قرار داده می‌­شود. پایه سقفی به پایه دیواری که به صورت L می‌­باشد متصل می‌­شود. مانند روش قبل باید پیش از نصب پایه­‌ها، محل قرار گیری پیچ‌­ها علامت‌گذاری شود و سپس با استفاده از دریل، رول پلاک و پیچ به دیوار نصب شود. سپس پرده را با استفاده از شیارهایی که در پشت قاب آن قرار دارد داخل پایه سقفی قرار داده و قسمت جلویی پرده را به بالا فشار بدهید تا داخل پایه محکم شده و قاب پرده به پایه ها متصل شود.

نصب پردهای زبرا

نکته: اگر عرض پرده زبرا بیش از 150 سانتیمتر است بهتر است از ۳ عدد بست استفاده کنید. هنگام شستشو می­‌توانید به راحتی قاب پرده را از بست ها جدا کنید. پس از شستشو پرده را روی زمین صاف پهن کنید تا چروک نشود.

نصب پردهای ساده و شیک پذیرایی

نصب پردهای ساده و شیک پذیرایی

پرده‌­های پذیرایی معمولا از 3 لایه تشکیل شده‌­اند و هر کدام از لایه­‌ها بر روی چوب پرده خود نصب می­‌شوند که شامل موارد زیر هستند.

 • آستر: لایه آستر یک پارچه ساده و ارزان قیمت به رنگ سفید می‌­باشد. آستر به منظور حفظ حریم خصوصی و جلوگیری از ایجاد گردو غبار بر روی لایه رویه که از حریر است اجرا می‌­شود.
 • رویه: مهمترین مرحله در نصب پردهای ساده و شیک پذیرایی نصب رویه است که از جنس پارچه حریر ساده یا طرح­دار می‌­باشد. در این مرحله باید گیره­های پرده که به نوار پرده متصل می­‌شوند با فاصله یکسان از هم قرار گیرند و به چوب پرده متصل شوند.
 • دکوری یا والان پرده: نصب والان پرده کار ساده­است اما طرح دادن به والان و تنظیم دکوری در مدل­های مختلف مانند والان ریزشی باید توسط فرد متخصص نصب پرده انجام گیرد.

طریقه نصب پردهای کرکره ای

طریقه نصب پردهای کرکره ای

پرده­‌های کرکره­ای شامل پرده کرکره فلزی و پرده کرکره چوبی می‌­باشد. توصیه ما این است که برای نصب پرده کرکره چوبی حتما از یه فرد متخصص کمک بگیرید.

نحوه نصب پرده کرکره­ای فلزی

برای نصب پرده کرکره فلزی ابتدا با توجه به محل قرار گیری پرده که در زمان اندازه گیری مورد توجه قرار گرفته است دقت کنید. نصب پردهای کرکره ای به 2 صورت درون قاب پنجره و بیرون از قاب پنجره انجام می­شود. پایه­‌هایی که برای نصب در این مدل پرده مورد استفاده قرار می­گیرند قابلیت اتصال به سقف و دیوار را دارند. در هنگام نصب پایه‌­ها توجه کنید که محل سوراخ‌کاری بر روی یراق آلات قاب پرده قرار نگیرد.

اموزش نصب والان پنل

اموزش نصب والان پنل

نصب والان پرده در مدل­های مختلفی انجام می­‌شود که در زمان نصب می­‌توانید نسبت به سبک دکوراسیون داخلی و سلیقه شخصی مدل والان مورد نظر خود را انتخاب کنید. برای ایجاد یک نمای بسیار زیبا برای پنجره از پرده­های والان دار استفاده کنید. یک والان پهن بر روی پرده ای نازک طراحی کنید تا نمای پردهای ساده و شیک پذیرایی جلوه بیشتری پیدا کند.
نحوه نصب والان پنل پرده در مدل­های زیر قابل اجراست:

 • مدل والان ریزشی؛
 • مدل والان کمربندی رفلت دار؛
 • مدل والان لیفه­ای؛
 • مدل والان چهارچین.

نصب پردهای پانچی

نصب پرده پانچ

نحوه نصب پرده پانچی که جزء پردهای ساده و شیک پذیرایی به حساب می‌­آید بسیار ساده است و بر عکس سایر پرده‌­ها از جزئیات اجرایی کمی برخوردار است. در پرده­ای پانچی میل پرده نقش چوب پرده را ایفا کرده و باید میله را از قسمت‌­های پانچ خورد پرده عبور داد. نصب پرده پانچی به صورت سقفی و دیواری امکان پذیر است. توجه داشته باشید که هر چقدر میله پرده بالاتر قرار بگیرد مکان مورد نظر نمای زیباتری پیدا می­کند.

نصب پردهای ریلی

نصب پردهای ریلی

در نصب پردهای ریلی باید به این موضوع توجه شود که ریل پرده به اندازه نیاز از دیوار فاصله داشته باشید. در صورت عدم توجه به این مورد پرده به دستگیره پنجره گیره کرده و صدمه می­‌بیند و یا اینکه دستگیره پنجره موجب انحناء در پرده خواهد شد. در نصب پرده­‌های ریلی بهتر است از قاب یا کتیبه چوبی بالای پرده استفاده شود تا ریل پرده مشاهده نشود.

ریل خم sks

ریل موجدار پرده

این محصول ایجاد انحنای مورد نظر جهت نصب پرده را برای شما فراهم کرده و از انعطاف بالایی برخوردار است. امکان ایجاد اشکال مختلف با استفاده از ریل خم وجود دارد. از ریل خم sks می­توان برای هتل­‌ها، ادارات خصوصی و سازمان­‌های استفاده کرد. ریل خم قابلیت تنظیم پرده مورد نظر در حالت دستی و اتوماتیک را میسر می­کند و بسیار روان می‌­باشد.

ریل خم ks

ریل خم ks

این ریل مناسب و مخصوص پرده‌­های پارچه­‌ای است. از ریل خم ks  برای فضاهای ادارای و مسکونی، مراکز درمانی و مدارس استفاده می‌­شود.

ریل پرده رومن (ریل بالارو رومن)

خرید و قیمت ریل پرده رومن

نصب ریل پرده رومن به سقف یا دیوار انجام می­شود. ریل پرده رومن دارای گیربکس 1.4 می­‌باشد و در رنگ سفید تولید و به مشتریان گرامی عرضه می­شود.

نصب چوب پردهای جدید

چوب پردهای جدید در مدل های متنوعی بسته به محل مورد نظر برای نصب پرده انتخاب می­شوند. نصب چوب پردهای جدید به دلیل تنوع در نحوه اتصال آن­ها به سقف یا دیوار با بست­های مخصوص انجام می­شود. چوب پرده‌­های جدید در مدل­‌های ساده و خم تولید می­شوند.

آموزش نصب پردهای قدیمی

در ابتدا برای نصب پردهای قدیمی باید بست مخصوص به همان پرده و نحوه اتصال چوب پرده به سقف یا دیوار مشخص شود. ساختار چوب پردهای قدیمی به صورت یک تکه بوده و به طور مثال برای پرده­ای که از 3 لایه تشکیل شده باشد از یک ریل استفاده شده است. 

نصب چوب پردهای قدیمی

همانطور که در قسمت قبل گفته شد چوب پردهای قدیمی دارای چند ریل مجزا از هم بوده­‌اند که به هم متصل شده بودند. برای نصب چوب پردهای قدیمی باید از پایه مخصوص به همان چوب پرده استفاده نمود که در بازار موجود است.

طریقه نصب چوب پردهای سقفی

برای نصب چوب پردهای سقفی به دریل، پیچ و رولپلاک، مداد و پایه سقفی نیاز داریم. در ابتدا به دستگیره پنجره دقت کرده و میزان فاصله از دیوار را مشخص نمائید تا پرده بعد از نصب شدن به دستگیره گیر نکند. سپس نسبت به عرض پنجره خود محل سوراخکاری را با مداد مشخص کنید و بست سقفی را با پیچ و رولپلاک به سقف متصل کنید.

پایه پرده

هر پرده نسبت به ساختار قاب یا چوب پرده­ی آن از پایه­‌های مخصوصی برای نصب برخوردار است. در بسته بندی محصولات خریداری شده از مجموعه ویستاپرده پایه­‌های مورد نیاز جهت نصب پرده وجود دارد و نیازی به خرید جداگانه پایه پرده نمی‌­باشد.

پایه سقفی پرده

پایه سقفی پرده

پایه سقفی در مدل­های مختلف بر حسب نوع و ساختار پرده تولید می­‌شوند. نحوه نصب پایه سقفی پرده‌های پارچه متفاوت تر از پرده­‌های کرکره­ای بوده و نیاز به متخصص نصاب پرده می‌­باشد.

پایه دیواری پرده

پایه دیواری پرده

پایه دیواری در پرده­‌های اداری و کرکره­ای به پایه سقفی متصل می­شود تا پرده مورد نظر مقداری از دیوار فاصله بگیرد.

انواع بست پرده

 • بست سقفی: پایه سقفی تک، پایه سقفی دوبل؛
 • بست دیواری: پایه دیواری تک، پایه دیواری دوبل.

آموزش نصب میله پرده

برای نصب میله پرده پانچی ابتدا محل قرار گیری پرده را مشخص کرده و پایه­ها را به سقف یا دیوار متصل کنید. سپس میله پرده را در قسمت برآمدگی قرار دهید.

آموزش نصب بست­ های دیواری

 بست دیواری به صورت ترکیبی با بست­‌های سقفی به پرده متصل می­‌شوند. برای نصب پرده در حالت دیواری تا جایی که مقدور است پرده مورد نظر را در ارتفاع بالا نصب کنید.

آموزش نصب ریل اتومات

 ریل اتوماتیک یکی دیگر از انواع ریل پرده‌­ها است که می­توان از لوازم پرده فروشی خریداری کرده و به جای میله پرده ریلی معمولی نصب کنید. سبک و مدل انتخابی شما، نحوه نصب ریل اتومات را مشخص می­کند.

اگر قرار است پرده شما به دو طرف باز شود پس نحوه نصب ریل اتومات نیز به این صورت خواهد بود:

به یک طرف میله پرده قرقره را پیچ کنید و نیمی از گیره پرده­‌ها را وارد آن کنید. در صورت نیاز دو عدد گیره روی هم آور وارد میله پرده کنید و ادامه گیره­ها را داخل آن قرار دهید. حال دو قرقره را به سر میله پرده پیچ کنید. در کشیدن ریسمان باید یک سر ریسمان را از پشت دو قرقره و سپس یک قرقره عبور دهید و از درون سوراخ روی هم آورده و نزدیک به وزنه خارج کنید. حال سر دیگر ریسمان را از پشت دو قرقره وارد وزنه مخصوص کنید و دوباره از درون دو قرقره و سپس درون سوراخ روی هم آور عبور دهید. حال دو سر سوراخ ریسمان هر دو از روی هم آور قرار دارند، به هم گره بزنید.

ریسمان را باید به گونه ای تنظیم کنید که دو عدد روی هم آور شما دقیقا میان کار قرار بگیرند. ریسمان را از درون سوراخ روی هم آور و نزدیک یکی از قرقره ها خارج کرده و به خودش گره بزنید. پس از نصب ریل اتومات، میله و قلاب­ها روی آن را نصب کنید. برای نصب باید قلاب­‌ها را روی میله پرده قرار داده و ریسمان را در بالای بخشی که وزنه قرار دارد بکشید تا پرده از دو طرف جمع شود.

روش نصب ریل اتوماتیک پرده های یک طرف جمع شو

تنها کافی است مراحل پیچ کردن پایه یک قرقره و دو قرقره را مانند روش قبل انجام دهید. در این روش نیازی به روی هم آور نیست و تمام گیره­ها درون میله پرده قرار می­گیرند. نصب ریل اتومات در این روش به این صورت است که یک ریسمان را بعد از اینکه از پشت یک قرقره و سوراخ گیره عبور دادید از کنار یک قرقره بیرون می آورید و سر دیگر ریسمان را نیز بعد از اینکه از پشت دو قرقره و وزنه عبور دادید از داخل دو قرقره و سوراخ گیره پرده عبور می دهید و به سر دیگر ریسمان گره می­زنید. سپس با نصب میله پرده و گیره ها در جای خود، پرده شما از یک طرف کشیده و جمع خواهد شد.

برای اینکه پرده دارای چین کمتری باشد، باید از گیره کمتری استفاده شود. این کار علاوه بر چین کمتر موجب روان شدن حرکت پرده به هنگام باز و بسته شدن می­شود و فضای کمتری را نیز پس از جمع شدن اشغال می­کند. در صورتی که بخواهید پرده در طرف راست پنجره جمع شود پایه دو قرقره را در سمت راست میله پرده قرار دهید و در غیر اینصورت، باید پایه دو قرقره را در سمت چپ جاسازی کنید.

ریل گریبر چیست

ریل گریبر چیست

ریل گریبر به عنوان چوب پرده در پرده­های پارچه مورد استفاده قرار می­گیرد. ریل گریبر اصل ساخته کشور تایوان است که سهولت در تنظیم میزان نور ورودی به اتاق را برای شما فراهم می­کند.

نصب ریل گریبر تفاوت زیادی با نصب ریل پرده معمولی ندارد. مانند مراحل نصب ریل پرده معمولی قبل از هر کاری باید با اندازه گیری طول و عرض دقیق محل نصب پرده، محل نصب را مشخص کرده و علامت گذاری کنید.

با توجه به اندازه پرده و اینکه تا چه قسمتی از زیر پنجره باید آویزان باشد، بهترین مکان را برای نصب ریل گریبر انتخاب کنید. در روش نصب ریل گریبر، پرده با استفاده از قلاب یا حلقه از میله پرده آویزان می‌­شود. بست ها را در دو طرف و در محل مشخص شده، نصب کنیدو پس از آنکه پرده را وارد میله کردید روی ریل قرار دهید.

نحوه انداختن گیر پرده

قسمت بالایی گیره پرده دارای دو غلتک کوچک پلاستیکی است که باید درون ریل پرده قرار بگیرد.

نحوه زدن گیره پرده

سوراخ پایینی گیره پرده به هوکس فلزی یا پلاستیکی که به نوار پرده زده می­شود متصل می­گردد.

پاسخ به سوالات رایج در خصوص نصب پرده

چوب پرده را در راستای عمود بر شاخک‌های پایه قورباغه ای در وسط پایه قرار دهید. به نحوی که شاخک­‌های پایه درون درز­های کناری چوب چرده قرار گیرند.

 • چوب پرده ساده
 • چوب پرده اتوماتیک دستی(گریبر)
 • چوب پرده منحنی یا موج دار

برای نصب تاج پرده به مقدار 5 سانتیمتر از پرده فاصله گرفته و پایه‌‎­ها را به سقف متصل کنید. تاج پرده وزن بالایی دارد به همیل دلیل بهتر است برای ابعاد بیشتر از 150 سانتی‌متر از 3 عدد پایه استفاده شود.

کتیبه پرده که از جنس چوب یا رزین ساخته می­‌شود در قسمت بالایی و گاهی اوقات در پرده‌های کرکره­‌ای به قسمت پایینی پرده متصل می­‌گردد.

 • نصب والان پرده در مدل‌های مختلف ریزشی، کمربندی رفلت دار، لیف‌ه­ای و چهارچین توسط نصاب پرده انجام می‌­شود.